У Луцькому НТУ фахівці екстреної медичної допомоги навчали студентів та викладачів робити штучне дихання та непрямий масаж серця на сучасному манекені, який було придбано коштами університету.

До заходу долучилися проректор з НПР та партнерства Надія Ковальчук, декан факультету цифрових, освітніх та соціальних технологій Галина Герасимчук, викладачі і студенти кафедр цивільної безпеки та фізичної культури, спорту та здоров’я.

За словами Галини Герасимчук, фахівці навчально-тренувального відділу Волинського обласного центру екстреної медичної допомоги медицини катастроф відгукнулися на запрошення ректора ЛНТУ Ірини Вахович та факультету ЦОСТ.

Медики провели майстер-клас із надання домедичної допомоги і продемонстрували правила проведення непрямого масажу серця на манекені. Тренувальний манекен, зокрема, був придбаний коштами університету на кафедру цивільної безпеки. Водночас, його активно можуть використовувати на кафедрі фізичної культури, спорту та здоров’я, оскільки надання домедичної допомоги є їхнім освітнім компонентом, а згодом манекен залучатимуть і до загальноуніверситетських навчально-тренувальних заходів.

«Ми випробовуємо манекен спочатку на кафедрі цивільної безпеки, в рамках навчання своїх здобувачів, але він дуже корисний і для загальноуніверситетських заходів. Отримувати навички домедичної допомоги необхідно і студентам і викладачам, бо у рятуванні людини надзвичайно важлива кожна хвилинка. Тому і до Дня охорони здоров’я і до Днів науки та до різних майстер-класів можна долучати використання манекену і проводити заняття для всіх здобувачів, аби навчитися правильно та  процедурно підходити до людини, яка непритомна, відпрацювати натискання з правильною компресією тощо», – розповідає декан ЦОСТ.

Завідувач навчально-тренувального відділу Волинського обласного центру екстреної медичної допомоги медицини катастроф Катерина Соловей розповідає, що їхні фахівці працюють не тільки з медичнми працівниками установи, але й з іншими структурами, оскільки розуміють, що надання першої домедичної допомоги є надзвичайно важливою справою.

«Перша допомога збільшує виживання пацієнтів в рази. Тому, щоб люди не розгубилися, коли опиняться в такій ситуації, вони повинні бути готовими і орієнтуватися, що робити, вміти контролювати свої емоції та чітко знати порядок дій. На щастя, надання домедичної допомоги з роками спрощується і зведене до максимально ефективних найпростіших дій. Саме тому ми відпрацьовуємо з бажаючими, як правильно визначити чи людина в стані смерті чи жива, чи потрібна їй допомога і яка саме, ми відпрацьовуємо м’язову пам’ять при проведення непрямого масажу серця, аби в критичний момент будь-хто з нас не розгубився, немаючи до того напрацьованих навиків», – каже Катерина Соловей.

Варто зазначити, що манекен має функцію під’єднання до мобільних телефонів. За допомогою додатків, що у вільному доступі, є можливість слідкувати за частотою натискань на грудну клітку, їх силою та ефективністю здійснення штучної вентиляції легень.

«Манекени та відповідні програми до них дають можливість напрацювати м’язову пам’ять і натренувати у собі відповідні навички для ефективного надання допомоги. Всі ми знаємо, що швидкість натискання повинна бути у межах 100-120 разів на хвилину, але коли доходить до діла, їх важко прорахувати і визначити глибину натискань. Тож подібні тренування важливі, аби у критичний момент ви не задумувалися над кількістю і швидкістю натискань, а працювали, думаючи уже про подальші дії: як викликати допомогу, оцінити ситуацію і таке інше», – резюмує медик.

 

 

Ілона Карпюк, відділ іміджу та промоції ЛНТУ