Обґрунтування технічних та якісних характеристик

предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення, очікуваної

вартості предмета закупівлі

1 Назва предмета закупівлі Електронні комунікаційні послуги та послуги, технологічно пов’язані з ними (код ДК 021:2015 64210000-1 Послуги телефонного зв’язку та передачі даних)

кодом ЄЗС ДК 021:2015 – 64210000-1 Послуги телефонного зв’язку та передачі даних

(ідентифікатор закупівлі: https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2023-02-01-015211-a).

2 Обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі Для забезпечення функціонування Комунального підприємства «Волинський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Волинської обласної ради (КП «ВОЦЕМДМК») та виконання покладених на нього завдань необхідно здійснити закупівлю телекомунікаційних послуг.

ДК 021:2015 – 64210000-1 Послуги телефонного зв’язку та передачі даних (Телекомунікаційні послуги АТ «Укртелеком»).

Систему зв’язку в КП «ВОЦЕМДМК» організовано оператором зв’язку – Акціонерним товариством «Укртелеком» (відповідно до рішення річних загальних зборів акціонерів ПАТ «Укртелеком» тип та назву товариства з Публічного акціонерного товариства «Укртелеком» змінено на Акціонерне товариство «Укртелеком»).

Для цього оператором було здійснено підключення до телекомунікаційної мережі усіх телефонних номерів загального користування, що наявні на даний час у підприємстві, а саме:

– Послуги телефонного зв’язку – 31 аналогових ліній;

– Про надання послуг цифрової телефонії (Послуга «ISDN PRI») – 12 номерів;

– Послуги «Інтернет» за технологією Ethernеt із симетричною швидкістю 100 Мбіт/с по волоконно-оптичної лінії зв’язку  та медіаконверторів – 1 лінія;

– Послуги взаємоз’єднання телекомунікаційної мережі Замовника з телекомунікаційною мережею Виконавця – 60  з’єднувальних ліній;

– Послуги використання скороченого номера вузла спеціальних служб  103 – 20 з’єднувальних ліній;

– Про надання Послуги відомчої телекомунікаційної мережі з використанням мережі Інтернет (Послуга «Хмарна АТС») – 5 номерів.

Відповідно до частини четвертої стаття 74 Закону України «Про електронні комунікації» (далі – Закон), ресурс нумерації розподіляється суб’єктам господарювання, внесеним до реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг, а також іншим особам відповідно до цього Закону (користувач ресурсу нумерації) строком на п’ять років (якщо менший строк не зазначений заявником), а в разі його використання для надання послуг міжособистісних електронних комунікацій з використанням радіочастот – строком, не меншим ніж строк дії відповідної ліцензії на користування радіочастотним спектром (якщо менший строк не зазначений заявником).

Згідно з частиною 10 статті 75 Закону, надання прав користування ресурсом нумерації технологічним користувачам ресурсів нумерації здійснюється у встановленому регуляторним органом порядку на п’ять років, якщо менший строк не зазначений заявником.

Так, відповідно до підпункту 1.2 пункту 1 рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв`язку та інформатизації (далі – НКРЗІ) №625 від 24.12.2019 «Про переоформлення дозволів на використання номерного ресурсу місцевих телефонних мереж АТ «Укртелеком», телефонні номери якими користується КП «ВОЦЕМДМК» та які закріплені за АТ «Укртелеком» на території м. Луцька та Волинської області, продовжено до 02.04.2026 (посилання https://nkrzi.gov.ua/index.php?r=site/index&pg=422&id=8927&language=uk).

Відповідно до законодавства, АТ «Укртелеком» надано дозвіл на використання номерного ресурсу, яким користується  КП «ВОЦЕМДМК» за №HP 100176 від 28.12.2019, виданий НКРЗІ та який діє до 02.04.2026 (витяг з Таблиці розподілу номерного ресурсу, який розміщено на офіційному веб-порталі НКРЗІ – додається).

Центр екстреної медичної допомоги може ефективно діяти лише за умови належної організації роботи зв’язку:

постійна взаємодія між структурними підрозділами та оперативний зв’язок з центральною оперативною диспетчерською, з іншими підрозділами, оперативними підрозділами екстрених служб, державними установами і організаціями;

ефективне виконання важливих завдань;

безперебійний обмін  інформацією із взаємодіючими структурними підрозділами;

підключена до телекомунікаційної мережі  ПАТ «Укртелеком» з’єднувальними лініями двохсторонньої дії;

високий рівень якості обслуговування абонентів;

раціональне та ефективне використання бюджетних коштів;

надійність мережі зв’язку;

вимоги щодо конфіденційності наданих послуг.

АТ «Укртелеком» є оператором, який спроможний забезпечити надання телекомунікаційних послуг практично з будь-якого місця на території України.

Послуга з надання в користування з’єднувальних ліній екстреної служби «103» (посилання https://nkrzi.gov.ua/index.php?r=site/index&pg=212&language=uk) надається АТ «Укртелеком» з 2017 року. Згідно з Договором про взаємоз’єднання мереж з Бізнес-абонентом, АТ «Укртелеком» забезпечує маршрутизацію трафіку від абонентів усієї Волинської області до центральної оперативної диспетчерської з прийому викликів «103» через вузол спеціальних служб АТ «Укртелеком». Послуга надається з дотриманням усіх вимог Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення (посилання https://nkrzi.gov.ua/index.php?r=site/index&pg=422&id=8929&language=uk).  На даний час доступ абонентів фіксованого зв’язку оператора ПАТ «Укртелеком» та абонентів фіксованого і рухомого зв’язку інших операторів до центральної оперативної диспетчерської КП «ВОЦЕМДМК» за номером 103 здійснюється з використанням двох незалежних вузлів зв’язку ПАТ «Укртелеком».

Перераховані вище послуги надаються Оператором в цілодобовому режимі, та є послугами фіксованого зв’язку. Це означає, що для отримання таких послуг як: надання в користування міських телефонних номерів, надання в користування з’єднувальних ліній для підключення відомчих АТС, надання місцевого, міжміського та міжнародного телефонного зв’язку, послуг інтернет від іншого оператора необхідно прокладати нові кабельні лінії зв’язку, що пов’язано із значними витратами коштів та займає великий проміжок часу. Перехід до використання телекомунікаційних ресурсів інших операторів призведе не тільки до значних витрат на перебудову порядку отримання телекомунікаційного ресурсу, а й до погіршення оперативного зв’язку між територіальними підрозділами Бізнес-абонента у Волинській області та до змін номерного ресурсу послуг, повного переналаштування серверів, зміни IP-адреси, що в свою чергу призведе до призупинення роботи ресурсів, які забезпечують організаційну єдність функціонування всіх відділень та пунктів, втрати оперативного зв’язку з центральною оперативною диспетчерською, оперативними підрозділами екстрених служб, державними установами, іншими організаціями, що може зашкодити виконанню поставлених перед екстреною службою Волинської області завдань.

Зміна існуючого оператора ПАТ «Укртелеком» на іншого можливого оператора телекомунікаційних послуг (зв’язку ) призведе до зміни номерного ресурсу та необхідності проведення робіт із створення нових каналів електрозв’язку із АТС іншого оператора та перенаправлення трафіку. Як наслідок, використання номерної ємності та каналів електрозв’язку, наданих іншим оператором, для здійснення дзвінків на номери національного оператора АТ «Укртелеком» призведе до збільшення вартості послуг за рахунок залучення іншого оператора, що виконуватиме функцію посередника. В свою чергу, закупівля телекомунікаційних послуг інших операторів неминуче спричинить додаткові фінансові витрати на придбання телефонних кабелів, додаткового кросового обладнання, монтажних та комутаційних робіт. Також, виконання будівельних та комутаційних робіт спричинить відсутність зв’язку, що негативно вплине на забезпечення належної організації робочого процесу КП «ВОЦЕМДМК». Розірвання договору з оператором зв’язку – акціонерним товариством «Укртелеком» призведе до зміни номерів, що у свою чергу викличе за собою збій у роботі підприємства і тим самим дестабілізує інформаційне середовище. Крім того, при зміні оператора зв’язку необхідна заміна всіх телефонних довідників, що приведе до додаткових фінансових витрат на рекламні послуги та послуги з друкування відповідних інформаційних буклетів та довідників.

На підставі вищезазначеного, враховуючи відсутність конкуренції з технічних причин на телекомунікаційні послуги, які надає оператор зв’язку Акціонерне товариство «Укртелеком», дані послуги можуть бути надані тільки вищевказаним оператором.

З метою забезпечення виконання КП «ВОЦЕМДМК» своїх основних функцій у безперервному режимі до кінця 2023 року існує потреба у закупівлі телекомунікаційних послуг із застосуванням процедури закупівлі, передбаченої підпунктом 5 пункту 13 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» від 12.10.2022 № 1178  у Акціонерного товариства «Укртелеком» (відсутність конкуренції з технічних причин).

Наявність вищезазначених обставин підтверджують:

– Закон України «Про електронні комунікації» від 16.12.2020 року №1089-IХ;

– постанова Кабінету Міністрів України від 11.04.2012 року №295 «Про затвердження Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг»;

– Правила надання та отримання телекомунікаційних послуг», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2012 № 295 «Про затвердження Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг»;

– Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку» від 16.12.2021 № 1971-IX;

– Дозвіл на використання номерного ресурсу за №HP 100176 від 28.12.2019 року;

– Дозвіл на використання номерного ресурсу за №HP 100234 від 28.12.2019 року.

3 Обґрунтування очікуваної вартості предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення Очікувана вартість – 445000,08 грн (розрахована на підставі закупівельних цін попередніх закупівель та індексу інфляції 2022 року – 126,6%  згідно з даними, опублікованими на офіційному сайті Мінфіну.

Розрахунок очікуваної вартості предмета закупівлі було проведено з урахуванням рекомендацій Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, затвердженої наказом Мінекономіки від 18.02.2020 № 275 (зі змінами), зокрема використовуючи метод порівняння ринкових цін на такого роду послуги, відповідно до листа АТ «Укртелеком» від 30.01.2023 р. №16-98-23 Про розрахунок вартості послуг на 2023 р. А також здійснювався розрахунок кількості послуг за результатом проведення моніторингу використання за попередні роки та з врахуванням потреб на 2023 рік.